Skip to Navigation | Skip to Content
Airienteers, Orienteering in Airedale and Wharfedale and Leeds and Bradford

News Archive

Page 1 of 19   First 1 2 3 4 5 >  Last

Interland 2024

Mon 8 Apr

3 Airienteers were selected to run for England at the annual Interland event in March held in Ardennes Belgium. This is a six-cornered match against two Belgian teams (Flemish and French speaking), the Netherlands, the French Ligue des Hauts de France de Course d’Orientation and Luxembourg . The competition has teams spanning age groups from W/M14 to W/M60+.

Bethan Buckley W14 was 1st in her race - a superb result in her first international race which she followed up with another 1st at JK. Jo Buckley came 6th in W40 and Emily Gibbins achieved 5th in W20. Excellent results given the very long coach journey there and back!

Lindsey King, Coach

Read more…


JK Relays 2024

Sun 7 Apr

Well done to all our Aire teams at the JK Relays:

Penny, Alethea & Charlie - 4th Mini Relay

Joby, Sebastian & Alfie - 7th Mini Relay

Laura, Mary & Jo - 8th Women’s Trophy

Dave, Rob & David - 9th Senior Men

Henry, Samuel & James - 10th Intermediate Men

Joyce, Lindsey & Kotomi - 12th Veteran Women

Tony, Sue & Steve - 12th Ultraveterans

Rolf, Scott & Tom - n/c Veteran Men

Katie, Bethan & Anne - mp Women’s Short


JK 2024

Sun 7 Apr

Well done to all Aire runners at the JK.

Top 10 places over Days 2 and 3 Overall:

1st - Joby Pinker-Hull M10B

1st - Bethan Buckley W14A

2nd - Sebastian Carr M10B

3rd - Alfie Alcock M10B

3rd - Lee Beavers M45S

3rd - Tony Thornley M75L

4th - Charlie Alcock M12A

4th - Charlotte Beavers W14B

4th - Katie Buckley W16A

4th - Susan Stevens W70L

5th - Steve Webb M60L

6th - Emily Gibbins W20E

6th - Laura King W21E

6th - Jo Buckley W45L

7th - David Alcock M45L

7th - Judith Powell W80

10th - Dave Murgatroyd M35L

10th - Tony Carlyle M70L


JK Sprint 2024

Sat 6 Apr

Well done to all our Aire runners in the JK Sprint. Here are our Top 10 performances:

2nd - Bethan Buckley W14

2nd - David Alcock M45

2nd - Steve Webb M60

3rd - Susan Stevens W70

4th - Alethea Carr W12

4th - Emily Gibbins W20E

4th - Tony Thornley M75

7th - Jo Buckley W45

7th - Joyce Marshall W60

8th - Laura King W21E

10th - Sebastian Carr M10

10th - Charles Alcock M12


AIRE Club League 2023

Sat 9 Mar

Congratulations to the following winners from the AIRE Club League 2023:

Young Juniors M/W 14: Charlie Alcock & Alethea Carr

Older Juniors M/W 16/18/20: Henry Stitson & Bethan Buckley

Open M/W 21/35: Andrew Hobson & Alice Leake

Veterans M/W 40/45/50: David Alcock & Jo Buckley

Super Vets M/W 55/60: Steve Webb & Joyce Marshall

Ultra/Hyper Vets M/W 65+: Tony Thornley & Judith Powell

Best Senior and Junior Newcomer: Catherine Dawson & Joseph Dawson


League:

Aire League 2023 Final Standings


Night O

AIRE Winter Night Score League 2024

Fri 8 Mar

The Wednesday night series for Winter 2024 is over.

Congratulations to the following winners:

- Nathan Lawson

- Steve Webb

- Mary Fleming

- Catherine Dawson

Results:

Golden Acre Park Results

Final League Standings:

Winter Night League 2024


Compass Sport Cup - 18th Feb

Mon 12 Feb

Well done to everyone that competed in the Compass Sport Cup Heat in Gilling Woods. Overall we came 2nd in the Cup but still qualify for the Final because SYO automatically qualify having won the competition last year.

The final will be hosted by PFO on 20th October. Hopefully we can have another strong turnout!

Compass Sport Cup & Trophy Results


British Night Champs 24

British Night Championships 2024

Sun 11 Feb

Well done to all that competed in the British Night Champs in the Hawse End woodlands beside Derwentwater.

A special mention to a number of AIRE runners with a podium finish!!

M18S - James Woodham - 2nd
M40L - Ian Furlong - 2nd
M40S - Carrick Armer - 1st
M45L - David Alcock - 3rd
M70L - Peter Haines - 3rd
W80 - Judith Powell - 2nd


Team Events 2024

Thu 11 Jan

Sign up here to represent Aire in CSC, relays, and other team races this year:

http://tinyurl.com/aireteams2024

Please follow the link for details of:

18 February: CompassSport Cup Qualifier

1 April: JK Relays

14 April: British Relays

22 June: British Mixed Sprint Relays

20 October: Compass Sport Cup Final

I will be very grateful if you can sign up as soon as possible so I can organise teams and get our entries in. For CSC we need good representation across all the classes, especially the juniors given how strong our opponents SYO are.

Thanks, and I look forward to seeing as many of you as possible at these races.

Steve Webb


Baildon Moor

AIRE Autumn Night Score League 2023

Mon 18 Dec

The Wednesday night series for Autumn 2023 is over.

Congratulations to the following winners:

- Dave Murgatroyd

- Peter Jones

- Jenny Lea

- Helen O'Hanlon

Results:

Pudsey Streets Results

Final League Standings:

Autumn Night League 2023


Page 1 of 19   First 1 2 3 4 5 >  Last