Skip to Navigation | Skip to Content
Airienteers, Orienteering in Airedale and Wharfedale and Leeds and Bradford

Regional & Major Aire Events

Sat 14 Sep
Monks Road - Dales Weekend (YHOA Superleague Event)

Near: Malham  more details...

Sun 15 Sep
Malham Moor - Dales Weekend (YHOA Superleague Event)

Near: Malham  more details...

Local Aire Events

Sat 21 Sep
Myrtle Park (Saturday Introductory Series)

Near: Bingley  more details...

AIRE full list of all future events

British Orienteering list of major fixtures

2024 YHOA Sprint Champions

Congratulations to Anne Murgatroyd and Ian Furlong for winning their classes at the Sprints at Beeston Hill, and halting the threat of a complete wipeout from Sheffield.

2024 YHOA Sprint Champions

Mon 8 Jul Read more…

Summer & Autumn League 2024

The Wednesday night series for Summer & Autumn.

6 evenings, a range of courses.

All courses have SI punching at the Start & Finish. The Sprint/Long course should have an additional 3 controls to punch on the way round.

2024 Flyer:

29/05 - Park Wood & Thwaites Brow, Keighley

05/06 - Adel Village

19/06 - Burley In Wharfedale

11/09 - Roberts Park & Hirst Wood

25/09 - Baildon Village

09/10 - Burley Park

Results:

Burley-in-Wharfedale Results

League so far:

Summer/Autumn League 2024

Next event: Weds 11th September - Roberts Park & Hirst Wood

Wed 12 Jun Read more…

AIRE Club League 2024

Fixtures for the AIRE Club League 2024 have been decided. Please see the league page linked below.

Rules

Fixtures:

AIRE League 2024

League Standings:

AIRE League 2024 (After 4 Events amended)

The next club league event will be: Leeds Uni & Little London - 7th July

Mon 3 Jun Read more…

Aire Affairs May Issue

May 24

Aire Affairs May 24

The May Issue of Aire Affairs is available now.

Thu 9 May Read more…

Spring Sprint League 2024

Congratulations to the following winners:

- Nathan Lawson

- David Bowman

- Caroline Young

- Sima Powell


Results:

Calverley Woods Results

Final League Standings:

Spring Sprint League 2024

Thank you to all helpers and competitors for taking part in this year's spring series.

Mon 6 May Read more…

Northern Championships 2024 - Kilnsey

Well done to our runners on the Northern Championship podium:

🥇 Alethea Carr (W12A)

🥇 Bethan Buckley (W14A)

🥈 Andrew Stemp (M21E)

🥈 Joyce Marshall (W60L)

🥉 Steve Webb (M60L)

And to all other Top 10 places in class:

🥇 Sebastian (M10B)

🥇 Ross (M16B)

🥇 Howard (M70S)

🥈 Joby (M10B)

🥉 Alfie (M10B)

🥉 Tom (M50S)

4th - Ewen (M16A)

4th - David (M45L)

4th - Paul (M60S)

4th - Katie (W16A)

5th - Ian (M40L)

5th - Fay (W21E)

6th - Dave (M35L)

7th - Charlie (M12A)

8th - Sam (M14A)

8th - Anne (W40L)

9th - Jeremy (M55S)

Insight from Organiser & Planner

Thu 2 May Read more…

British Middle Distance Championships 2024

Firstly, thank you to all of the amazing helpers that made this event possible. It really is appreciated and couldn't have been done without you!

Here are our Top 10 performances:

🥇 Dave Murgatroyd (M35)

🥇 Bethan Buckley (W14)

🥇 Emily Gibbins (W20)

🥉 Joby Pinker-Hull (M10)

🥉 Tony Carlyle (M70)

🥉 Jo Buckley (W45)

4th - Alfie (M10)

4th - Tim (M40)

4th - Anne (W40)

5th - Rob (M35)

5th - Katie (W16)

5th - Liz (W70)

5th- Judith (W80)

6th - Ian (M40)

6th - Robin (W35)

7th - Penny (W12)

7th - Rebecca (W35)

8th - Charlie (M12)

8th - Chris (M50)

8th - Catherine (W45)

8th - Anne (W70)

9th - Ewen (M16)

10th - Joyce (W60)


1st - George (Yellow)

10th - Will 10th (Yellow)

4th - Oliver 4th (Orange)

Organiser & Planner Event Spotlight

Wed 1 May Read more…